8 اصطلاح کلی در خرید قطعات الکترونیکی

به عنوان خریدار قطعات الکترونیکی،به این نتیجه رسیده ام که چندین اصطلاح برای روند  خرید روزانه  وجود دارد.و این تنها زمانی معلوم شد که از من اخیرا خواسته شد تا به یکی از اعضای جدید حسابداری توضیح اجمالی در مورد بخش خرید شرکت بدهم. یکی از روزهای معمولی بود!

بعد از توضیحات جزئی در مورد چند مورد از این اصطلاحات ، متوجه این موضوع شدم که چقدر بعضی از کلمات و اصطلاحات  این واحد برای کارمندی که در خارج از بخش خرید مشغول است گیج کننده است. بنابراین به این فکر افتادم یک جدول راهنمای فوری با اصطلاحات معمول و معانی آن ها که در انجام خرید قطعات الکترونیکی از آن استفاده می شود را تهیه کنم.

 

1.تخصیص

تخصیص مربوط به محصولاتی می شود که در نتیجه تقاضای بیش از حد در بازار دچار کمبود منابع شده باشد. وقتی تولیدکنندگان محصولات خود را در تخصیص می گذارند ، هر میزان استوکی که دارند را به تعدادی از توضیع کنندگان می فرستند.( اغلب مقادیر بسیار کمتری نسبت به آنچه آنها سفارش دادند.)و توضیع کننده باید سعی کند تا تقاضای کاربر را تا حد امکان برآورده کند. متاسفانه،همه این سفارشات برآورده نمی شودو در نتیجه،مشخص کردن بازه زمانی صحیح تحویل برای محصولاتی که در مرحله تخصیص قرار گرفته اند بسیار سخت است و اغلب خریداران را مجبور به استفاده از بازار خاکستری می کند.

2.بازه زمانی افزایش  یافته

وقتی ظرفیت تولید کم باشد،یا مواد خام نادر شود، برای تولیدکننده تولید قطعات کافی برای بازار فروش سخت تر می شود.این مرحله به سختی مرحله تخصیص نیست اما اگر در مدت زمان طولانی ادامه یابد ،به عقب برمیگردد و در مرحله تخصیص قرار می گیرد.بازه زمانی تحویل 12 هفته ای غیر معمول نیست و تا 26 هفته وفراتر هم می رسد.

3.توضیع کننده مجاز

این اصطلاح مربوط به توضیع کنندگان بازار فروش  میشود که مجاز به فروش محصولات تولیدکنندگان خاصی هستند. این توضیع کنندگان رابطه نزدیکی با تولیدکنندگان دارند و و محصولاتشان را مستقیما ار آنان می خرند.توضیع کنندگان مجاز میتوانند از این روابط مستقیم برای  دادن طراحی کاربران و کمک های فنی و همچنین در جهت تضمین کالا و انتقال ضمانتنامه ها یی که از طریق زنجیره تامین انجام می شود،استفاده کنند.

 

4. ثبت طراحی

محصولی که توسط توضیع کننده مجاز ثبت طراحی شده باشد، معمولا نتیجه کار خریدار و توضیع کننده به تولیدکننده برای طراحی قطعه به محصول نهایی است.وقتی که یک طرحی پشتیبانی می شود ،تولیدکننده قیمت پیشنهادی را به توضیع کننده می دهد. به همین دلیل است که به اشتراک گذاشتن اطلاعات مشتری  و پلن  کاریشان با توضیع کننده آن پروژه که به کمک مهندس طراح ساخته شده است، بسیار مهم است.

5. قیمت های پشتیبانی شده

زمانی که توضیع کنندگان مجاز مستقیما حجم عظیمی از محصولات را از تولید کننده می خرند،گاهی مواقع امکان وجود قیمت های با تخفیف وجود دارد. بنابراین توضیع کننده مجاز می تواند قیمت تخفیفی را به مشتری اعلام کند .

اگر توضیع کننده نیازمند تخفیف بیشتری باشد باید متعاقبا  حجم سفارشات خود را بالا ببرد.

 

6.تفاهم نامه خرید

تفاهم نامه، قیمت موافقت شده ایست که توسط واحد تامین  یا مشتری با تامین کننده بر اساس استفاده سالیانه (معمولا حدود 12 ماه) مورد مذاکره قرار گرفته است. البته همه قیمتها قابل تغییر است. برای مثال، نوسان نرخ صرافیدر نتیجه برکسیت،افزایش قیمت مواد خام،بلایای طبیعی که منجر به سناریو تخصیص می شود و...به عنوان خریدار قطعات الکترونیکی،تفاهم نامه می تواند روش بسیار موثری برای ثابت نگه داشتن قیمت کالا ها در مدت زمان طولانی برای مشتری  باشد.

7.استوک بافر

برخی تفاهم تامه ها استوک بافر محافظت شده دارند.این تعدادهای محافظت شده،به کاهش بازه های زمانی طولانی کمک میکنند و می تواند به تضمین تداوم عرضه کالا کمک کند استوک  بافر به طور معمول نزد  توزیع کننده نگهداری می شود و در صورت نیاز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. وقتی تعدادبافر  توسط واحد تامین  یا مشتری سفارش گذاری شود،توضیع کننده مسئولیت دوباره پر کردن استوک را دارد.

8. استوک بازار خاکستری

این اصطلاح با نام استوک دلال یا غیر آزاد نیز شناخته شده است و مربوط به قطعاتی می شود که از طریق فروشنده  تایید شده ،خریداری شده باشد.استوک بازار خاکستری در نتیجه ماژول های الکترونیکی (OEM) و توسعه کارخانجات و نمایندگی های فروش  به وجود می آید.نکته کلیدی که باید در اینجا به یاد داشت این است که خریدی که از طریق بازار خاکستری انجام می شود ،با خطراتی همراه است و امکان افزایش این خطر نیز وجود دارد چون در این نوع خرید، زنجیره اتصال مستقیم بین تولید کننده و توضیع کننده مجاز برداشته شده است. به عبارتی خریداران، در صورتی که وضعیت بازار بر علیه ان ها باشد،  مجبور به استفاده از این روش هستند. برای مثال،زمانی که قطعه ای منسوخ شده باشد یا در تخصیص(سهمیه بندی) باشد. زمانی که فروشنده اقدام به خرید کالایی از طریق بازار خاکستری می کند، بازرسی های لازم روی کالا و کنترل داخلی آن ها جهت چک کردن اعتبار آن باید انجام شود تا خطر تقلبی بودن و مشکوک بودن محصولی که وارد زنجیره تامین می شود را کاهش دهد.

((امیدوارم که این توضیحات به نوعی کمک کرده باشد.یقینا این لیست کامل نیست و یاد گرفتن دیگر اصطلاحاتی که خریداران قطعات الکترونیکی از آنها استفاده میکنند، مفید است .))

 

 

 

 

 

پیگیری اخبار