اهمیت الکترونیک در مسابقات فرمول 1

در هر ثانیه از مسابقات اتومبیل­رانی، صدها پارامتر موثر بوده و داده­ های حاصل از این پارامترها به اعضایتیم ارسال می­ گردد. پارامترهای یاد شده، اطلاعات زیادی از میزان سایش لاستیک ماشین گرفته تا میزان دمای موتور را در اختیار اعضای تیم قرار می­دهد.

SECU اصلی­ترین سرویس ذخیرهی اطلاعات است که اطلاعات زیادی را از طریق قابلیت دورسنجی به اعضای تیم ارائه می­دهد. این رایانه­ی قدرتمند این امکان را به تیم­ها می­دهد تا میزان عملکرد ماشین خود را سنجیده و فاکتورهای مهمی از جمله میزان عملکرد صحیح موتور، میزان فرسایش لاستیک و میزان سوخت مصرفی را بررسی کنند. در این میان، سیستم دورسنجی که در سال­های اخیر دستخوش تغییرات فراوانی بوده است اطلاعات تحلیل شده­ی سیستم SECU را از طریق سیستم انتقال بی­سیم به اعضای تیم ارسال می­کند. سنسورهای زیادی وجود دارند که با تحلیل وضعیت فرایند ترمز، سرعت در پیچ، میزان چرخش چرخ، گیربکس و دامنه­ی سرعت، به نظارت، کنترل و عملکرد بهینه­ی خودرو و راننده­ی خودرو کمک می­کنند. این سنسورها سه دسته هستند: سنسورهای کنترلی مانند سنسور پدال گاز، سنسورهای نظارتی که وظیفه­ی بررسی صحت عملکرد ماشین را بر عهده دارند مانند فشار سیستم هیدرولیک و در نهایت سنسورهای ابزار دقیق مانند سنسور دمای غیر مستقیم که برای بررسی میزان اصطکاک مورد استفاده قرار می­گیرند.

بواسطه­ی تمامی سنسورهای نصب شده در ماشین، فرایند تحلیل داده انجام می­شود. برای مثال سرعت ماشین بواسطه­­ی سنسور هال مغناطیسی (که بر روی چرخ­های ماشین نصب شده است)، سنسور نوری کورویت، لوله­ی پیتوت قابل سنجش می­باشد (به طور معمول, هر ماشین به طور همزمان از سه سنسور استفاده می­کند).

درنهایت، داده­های جمع­آوری شده در اختیار مهندسان قرار گرفته تا بتوانند بر اساس آن تصمیم­ گرفته، عمل کرده و مشکلات را از راه دور حل کنند و در نهایت بتوانند کارایی خود را بهبود بخشند.

 

منبع The Importance of Electronics in Formula 1 نوشته شده توسط Maurizio Di Paolo Emilio