لحیم کاری

در طول زمان اجزای الکترونیکی در اندازه­ های کوچک و کوچکتر تولید می­ شوند که بخاطر کوچک بودن این قطعات، باید روش ­هایی بکارگرفته شود که در فرایند مونتاژ PCB اختلالی ایجاد نشود.  در این مقاله به تعدادی از این روش ­ها اشاره خواهد شد. روش 0201 یکی از روش­هایی است که در گذشته خیلی زیاد مورد استفاده قرار می گرفت اما به دلیل وجود یکسری نقص­ ها از جمله نقص  Tombstone، روش­ های جایگزینی برای لحیم ­کاری معرفی شدند. نقص­ های Tombstone زمانی ایجاد می ­شوند که به دلیل نبود تعادل حرارتی بین لایه ­های مختلف، یک لایه نسبت به لایه­ های دیگر با سرعت­ بیشتری داغ شده و درنتیجه لحیم کاری یکدستی بر روی سطح بجای نمی ماند.

از جمله روش ­هایی که به عنوان جایگزین روش 0201 معرفی شده است روش اتصال لحیم رسانا بوده که به صورت دستی قابل اجرا می­ باشد. این روش لحیم­ کاری با استفاده از یک قلم مخصوص که بسیار نازک و شکننده بوده و حتی به راحتی آسیب می­ بیند قابل اجرا است که لازم است نیروهایی با مهارت بالا در عملکرد، این روش لحیم ­کاری را بکار برند.

Air Hot Rework روش دیگری است که با استفاده از منبع هوای گرم مورد استفاده قرار می­ گیرد. مشابه روش­ های دیگری که معرفی کردیم، این روش هم دارای محدودیت­ هایی است.

روشی که برای حذف محدودیات روش ­هایی در قبل اشاره کردیم معرفی شده است یک سیستم دیداری بوده که به اپراتور در تراز کردن قطعات کمک کرده و نسب به سایر روش­ ها ساده ­تر می­ باشد و به مهارت کمتری هم نیاز دارد. در این روش وجود لنز دوربینی با درجه وضوح بالا با تنظیمات بسیار دقیق سبب شده که جایگزینی موثر برای سایر روش­ های لحیم­ کاری با سیستم دستی شناخته شود. در واقع کاربرد این لنزها سبب شده است که نتیجه­ ی لحیم­ کاری نسبت به سایر روش­ های لحیم­ کاری مطلوب ­تر و یکدست­ تر شده و به عنوان روشی ایده ­آل معرفی شود.

منبع  PCB Rework of 0201 Packages نوشته شده توسط .Bob Wettermann, BEST INC