پوست الکترونیکی جدید می تواند به درد مانند پوست انسان واکنش نشان دهد

محققان پوست مصنوعی الکترونیکی را ایجاد کرده اند که به درد مانند پوست واقعی واکنش می دهد و حتی مانند پوست واقعی التیام یابد! راهی برای اعضای مصنوعی بدن، رباتیک هوشمندانه تر و جایگزینی برای پیوند اعضا بدون رسوخ در بدن خواهد بود. دستگاه نمونه اولیه توسعه یافته توسط تیمی در دانشگاه RMIT در استرالیا می تواند به صورت الکترونیکی احساس درد را شبیه سازی کند. در اوایل ماه نوامبر نتیجه این تحقیق در مجله Journal Science Advances منتشر شد.

 

این وسیله بازخورد فوری بدن را شبیه سازی می کند و می تواند به احساسات دردناک با همان سرعتی که سیگنال های عصبی به مغز سفر می کنند، واکنش نشان دهد.

 

این نمونه از سیم های فلزی مایع بین لایه های پلی ایمید ساخته شده است و به راحتی به پوست طبیعی بدن می چسبد. اگر بریده شود به دلیل انعطاف پذیری که دارد ( قابلیت کشش تا 28 برابر طول خود را دارد )، در عرض چند دقیقه به حالت عادی باز می گردد تا 5 هزار بار این روند را می توان داشت. نمونه اولیه احساس درد، پیشرفت قابل توجهی در تکنولوژی زیست پزشکی نسل بعدی و ربات های هوشمند خواهد بود. پوست بزرگترین اندام حسی بدن ما با ویژگی های پیچیده طراحی شده برای ارسال سیگنال های هشدار است، وقتی قسمتی صدمه می بیند. ما هر وسیله ای را به وسیله ی دست لمس می کنیم اما حس درد در بعضی اوقات مانند وقتی که جسم خیلی سرد، خیلی داغ و یا خیلی تیزی را لمس می کنیم، اتفاق می افتد. هیچ تکنولوژی الکترونیکی تا به حال نتوانسته به طور واقعی درد را شبیه سازی کند. پوست مصنوعی به جسم سرد، گرم و به فشار وقتی به آستانه درد رسید، واکنش نشان می دهد که گامی حیاتی در توسعه اعضای بدن مصنوعی پیشرفته، ربات های هوشمند آینده و حتی وسایل دیجیتال مانند ساعت هوشمند باشد. از آنجا که این وسیله با بالاترین لایه پوست در تماس مستقیم است می تواند برای سنجش ضربان و حرکات قلب نتایج دقیق بدهد. 

در این وسیله نانو کامپوزیت با استفاده از هیدروژل تقویت شده با نانوذرات سیلیکا به عنوان یک لایه قوی و تقویت شده و  یک لایه کاربید تیتانیوم به عنوان لایه حسگری با نانوسیم های رسانا به هم متصل شده است. محققان گفته اند : هیدروژن ها بیش از 80 درصد آب دارند و آن ها را بافت پوست سازگار می سازند.

در ضمن این وسیله از آنجایی که مشابه پوست بدن می تواند کشیده و دوباره پیکربندی شود، ضایعات الکترونیکی کمتری تولید می کند. این تحقیق جدید در سیستم های هوشمند پیشرفته منتشر و به عنوان حق امتیاز موقت ثبت شده است که سه فناوری پیشگام و ثبت شده را ترکیب می کند.

میکروالکترونیک: ترکیب مواد اکسید با سیلیکون زیست سازگار برای ارائه الکترونیک شفاف، غیر قابل شکستن و قابل پوشیدن به اندازه یک چسب است.

پوشش های واکنشی دما: پوشش های خود اصلاحی هزار برابر از موی انسان نازکترند و براساس مواد در پاسخ به گرما ساخته می شوند.

حافظه تقلید مغز: سلول های حافظه الکترونیکی که روش مغز برای یادآوری و حفظ اطلاعات قبلی را شبیه سازی می کنند.

 

منابع : smt007- oct2020 - telanganatoday

 

 

پیگیری اخبار