روش های جدید برای افزایش عملکرد باتری لیتیوم دار

اخیرا محققان یکی از دلایل فاسد شدن باتری نیکل­دار را پس از این­که به صورت طولانی مدت مورد استفاده قرار میگیرند کشف کردند. 

پیش­بینی شده است که باتری­ لیتیوم ­دار، در آینده­ای نزدیک بازار باتری را در دست خواهند گرفت زیرا اکسیدهای فلزی لیتیوم که سرشار از نیکل میباشد بهترین گزینه برای عملکرد بهتر باتری­ میباشد ولی از آنجایی که در اکثر باتری ­ها مقدار قابل توجهی عنصر کبالت وجود داشته و کبالت برای محیط زیست مضر می­باشد محققان باتری­ لیتیومدار حاوی نیکل را به عنوان جایگزینی از عنصر کبالت پیشنهاد میدهند.

 ولی از آنجایی که نیکل عمر کوتاه­تری نسبت به کبالت دارد محققان در تلاش هستند روش ­هایی را برای افزایش عمر نیکل ارائه دهند تا آسیبی به برنامه­ های تجاری وارد نشود.

یکی از روش­ های موثر برای افزایش عمر این مواد توسط دکتر چائو ارائه گردید. به عقیده­ ی دکتر چائو برای افزایش عمر نیکل باید یون­های لیتیم موجود در باتری کوچک شوند.

 

اگرچه پس از اجرای این آزمایش و استفاده­ی طولانی از باتری، وضعیت عمر باتری­ لیتیوم­دار فرقی نکرده و مانند سابق دیگر باتری قابل استفاده نبود.

بدتر اینکه یون های بازسازی شده در باتری مانند چوب رفتار کرده و هیچ حرکتی از خود در سطح باتری نشان نمی دادند و علاوه بر این مانع انقباض یا انبساط سایر مواد موجود در باتری شده و از عمر دوباره باتری جلوگیری میکنند. با این حال محققان همچنان در تلاش هستند رو­ش­های موثر دیگری را برای افزایش عملکرد و عمر باتری­ها ارائه دهند. از جمله روش­های دیگر پوشش­های محافظ و افزودن سایر عناصر عملکردی الکترولیتی می­باشد.

 

منبع: سایت دانشگاه کمبریج

 

پیگیری اخبار