هک برد مدار چاپی (PCB)

در سال 2018 مقاله ­ای در Bloomberg Businessweek به چاپ رسید. در این مقاله ادعاهای دور از ذهنی مبنی بر قابل هک بودن سیستم ­های اپل و ... شده بود. بدین صورت که سرویس ­های جاسوسی چینی با قرار دادن تراشه ­هایی در بردها می توانند سیستم ­های اپل و ... را هک کنند. اگرچه بعدها این ادعا توسط وزارت امنیت داخلی ابالات متحده رد شد. اما

قابل توجه است که هک کردن سیستم ­های اطلاعاتی شدنی بوده و قابل امکان است. این که این هک کردن از طریق کارگذاری تراشه در برد اتفاق می­افتد نگران کننده است.

قبل از اینکه بتوان فهمید هک کردن از طریق برد چگونه اتفاق می­افتد باید با نحوه­ ی ساخت بردها آشنا شد. طراحی بردها ابتدا به صورت شماتیک صورت می پذیرد که در این طراحی نحوه­ی اتصال نیز مشخص می شود. تمامی اجزایی که باید بر روی برد نصب شوند، انواع برچسب­ها و نحوه­ی اتصال آن­ها باید مشخص شوند. از آنجایی که طراحی و تولید بردها بسیار حساس بوده و امکان بروز اشتباه وجود دارد، قبل از طراحی و تولید نهایی، تعدادی  برد مورد آزمایش قرار میگیرند که بر اساس آنها اصلاحاتی رو برد طراحی شده و یا تولید شده صورت می پذیرد. پس از طراحی نهایی، طرح برای تولید اولیه وارد جمعی از مهندسان می شود. پس از تصویب، طرح به مرحله ­ی اول تولید راه می­یابد. در این مرحله،  برد طراحی شده فرمت ASCII  را به خود می گیرد که نام فایل مته و محل قرارگیری سوراخ­ها را در برد مشخص می کند. سپس از طریق فرمت­های مختلف، محل قلم­زنی، سوراخکاری و چاپ بر روی بردها مشخص می­شود. پس از این که تنظیمات مورد نیاز بر روی دستگاه "Pick and Place" اعمال شد و بردها به خود شکل گرفتند از یک کوره عبور می­ کنند که با این حرارت دیدن، محل سوراخ و یا لحیم­ کاری بر روی برد مشخص می شود. سپس تابلوهای مورد بازبینی نهایی قرار گرفته و در صورت لزوم ترمیم می­شوند و بردهای نهایی تولید برای مصرف در صنایع مختلف بکار گرفته می شوند.

 

منبع : spectrum.ieee

 

 

 

 

 

برای سفارش برد مدار چاپی (PCB)  اینجا را کلیک کنید.