زنجیره تامین صنایع الکترونیک در چین

در چندین سال اخیر شرکت­ های تولیدکننده ­ی محصولات الکترونیکی برای صادرات محصولات خود به ایالت متحده با تعرفه ­های زیادی موجه شده­ اند که این تعرفه­ ها نوعی محدودیت برای این تولید کنندگان بشمار می رفت. اما از چند ماه گذشته، شیوع ویروس COVID-19 سبب شد شرکت­ های آمریکایی نسبت به تعرفه­ های پیچیده و سنگ انداختن جلوی پای چینی­ ها صرف نظر کنند. بنابراین انتظار می رود آغاز سال 2021 چرخه­ ی تولید صنایع چین از سر گرفته خواهد شد و این فرصتی برای تولید کنندگان سایر مناطق خواهد بود که شراکت با چین را از نو آغاز کنند. اوایل سال جاری که ویروسی در کار نبود و اوضاع عادی به نظر می رسید، انتظار می رفت تعرفه ­های سخت­گیرانه ­ی ایالت متحده سبب از رده خارج شدن چین از تولیدات شود. به طوری که نشریه ­ی خارجی Material Handling and Logistics چندین ماه قبل از شیوع کرونا نوشت:

" در ماه فوریه و مارس از 260 رهبر زنجیره تأمین نظرسنجی صورت پذیرفت نشان داد که 33٪ از صنایع؛ فعالیت های خود را از چین خارج کرده­ اند یا قصد دارند این کار را طی دو تا سه سال آینده انجام دهند."، اما چندین ماه بعد  یعنی آغاز شیوع ویروس کرونا، یکی از اساتید دانشکده­ی مدیریت نوشت: "شیوع ویروس کرونا سبب خواهد شد که اکثرا توجه خود را به تولیدات چینی متمرکز کنند".

و همین موضوع نیز سبب شده است ساختار زنجیره تامین صنایع چین مورد بازبینی قرار گیرد.

از جمله شرکت های معروفی که مایل است در سال 2021 ، PCB دستگاه های خود را از تامین کنندگان تایوانی چون Zhen Ding فراهم کند، اپل است.

 

منبع : Forbes

 

 

 

 

 

 

پیگیری اخبار