کاشت سیستم الکترونیکی برای کنترل و درمان بیماری قلبی

اغلب سیستم هایی که برای کنترل بیماری­های قلبی مورد استفاده قرار می گیرند، به طورکلی دو اشکال اساسی دارند. یکی اینکه از مواد نسبتا سخت ساخته شده و این می تواند برای تپش قلب محدودیت ایجاد کند. یا اینکه از مواد نرم ساخته شده که در این صورت قادر است تنها جزئی از عملکرد قلب را تحت کنترل بگیرد. اخیرا محققان دانشگاه هوستون موفق شده ­اند سیستمی را اختراع کنند که از مواد لاستیکی و انعطاف­پذیر ساخته شده و برای کنترل ضربان قلب و سایرشاخص­های حیاتی بدن می تواند مستقیما روی قلب قرار گیرد.

بیل دی کوک، یکی از اساتید دانشگاه بوستان، می گوید: این اولین سیستم الکترونیکی است که از مواد لاستیکی و منعطف ساخته شده و کاملا سازگار با بافت قلب است. از طرفی

محدودیت ­هایی که سایر سیستم ها در کنترل قلب داشتند، را ندارد. این سیستم قادر است بدون هیچ منبع تغذیه و باتری کار کند.

بدین صورت که انرژی مورد نیاز را از ضربان قلب دریافت می کند که این یک مزیت بزرگ محسوب می شود. فرد برای تامین انرژی سیستم، تشویق می شود دائما ساکن نبوده، حرکت کرده و قدم بزند تا انرژی مورد نیاز سیستم را فراهم کند. این سیستم لاستیکی نه تنها برای کنترل بیماری­های قلبی بلکه در انواع سیستم های رباتیک و  غیره می تواند مورد استفاده قرار گیرد و از انجایی که برای تامین انرژی از منبع تغذیه استفاده نمی کند خطر اسیب دیدن به قلب و ماهیچه های قلبی را کاهش می دهد.

 

منبع : printedelectronicsworld

 

 

 

 

 

پیگیری اخبار