استفاده از برد الکترونیکی منعطف برای ایجاد حس لامسه در ربات

از آنجایی که علم رباتیک روز به روز در حال پیشرفت است، روبات ­هایی در آینده معرفی و تولید خواهد شد که به طور قابل توجهی از ویژگی­های انسانی برخوردار هستند. یک نمونه از ویژگی­های انسانی که اخیرا به ربات ­ها اضافه شده است، تعبیه­ ی حسگرهایی در نوک انگشتان ربات با استفاده از برد الکترونیکی منعطف، سنسورهای ساده با پوست سیلیکونی که نوعی حس لامسه برای ربات محسوب می­شود. حسگرهای نوک انگشتان ربات قادر خواهد بود بواسطه­ی لمس کردن، دما، فشار، درد و حتی هوای اطراف خود را درک کند.

 

برای ایجاد حس لامسه در ربات مانند تاچ لپتاپ برای تشخیص مکان تاچ و درک فشار، از صفحه مقاومتی و اتصالات به یک ریزپردازنده استفاده می کنند.

 

صفحه مقاومتی، حرارت را به لاتکس صفحه منعطف می دهد. فشار، مقاومت را کاهش می دهد و به هوش مصنوعی ربات دستور می دهد بر اساس موقعیت شی ء را محکم تر و یا آرام تر فشار دهد. روش دیگر تعبیه­ی حس لامسه در ربات، استفاده از خازن میباشد، مانند دکمه لمسی صفحه نمایش کامپیوتر که با استفاده از آن مکان تاچ و فشار را درک می کند. همچنین برای محاسبه­ی دما نیز میتوان روی برد الکترونیکی منعطف که به ریزپردازنده متصل شده­اند، مارکاژ برد الکترونیکی، سنسورهای تشخیص دما و یا مقاومت تعبیه نمود. برد الکترونیکی منعطف متصل ریز پردازنده با استفاده از تغییرات پالس خروجی یا مقاومت، دمای انگشت را اندازه گیری می کند. ماده لایه حرارتی پوست، حرارت را به داخل انتقال می دهد. ریز پردازنده دمای لازم را با استفاده از مقاومت و نمودار درجه بندی تخمین می زند. وقتی ربات شی ء با حرارت زیاد را لمس می کند، ارزیابی می کند که آن را با دست نگه دارد یا نه ؟ در صورت آسیب به بافت سیلیکونی، بدون اینکه مانند انسان واکنس سریع نشان دهد و به خود یا انسان دیگری آسیب بزند، آن را به جای خودش بر می گرداند و بعد از آن تصمیم گیری می کند که برای تعبیه انگشت به مغازه تعمیرات برای گرفتن سنسور جدید برود! برای درک حس فشار، برد الکترونیکی منعطف، صفحه پلاستیکی متصل به صفحه طلایی بین سنسورهای حسی را کربونیزه و مقاومت پلاستیک کربونیزه شده کاهش پیدا می کند. در نتیجه تراشه سیگنالی مبنی بر فشار ارسال می کند. برای حس درد، شیارهای مسی نیم میلی روی قسمت خارجی برد الکترونیکی منعطف، وقتی صدمه می بیند باز می شود. روی شیارها را سیلیکون نرم یا پلاستیک لاتکس گرفته است که پوست و شیار، اثر انگشت را شبیه سازی می کند.

براساس نتایجی که از کاربرد برد الکترونیکی منطف در ربات ها بدست آمده است نشان می دهند، از این بردها برای مقاصد دیگری نیز می توان بهره برد.

منبع Design007 Magazine

 

 

پیگیری اخبار