تراشه الکترونیکی جدید هوشمندتر از قبل

پیشرفت هوش مصنوعی به حدی بوده است که در آینده ­ای بسیار نزدیک، تراشه­ های الکترونیکی بسیار هوشمند با شبیه سازی مغز انسان، پردازش اطلاعات بصری و با مصرف انرژی پایین طراحی و تولید خواهد شد.

این مطالعه نتیجه تحقیقات تیم بین المللی دانشگاه RMIT است. این فناوری نوظهور تمامی قابلیت­ های هوش مصنوعی را یک جا در خود جمع کرده از این جهت عملکردی مشابه مغز انسان دارد. در تراشه الکترونیکی با مقیاس نانو، سخت افزار پردازش تصویر با تکرار الگوهای مغز به عنوان حافظه تعبیه شده است.

با توسعه بیشتر، نمونه تراشه الکترونیکی هوشمند می تواند در صنایع مختلف از جمله هواپیماهای بدون سرنشین، رباتیک و ربات های هوشمند، امپلنت های مصنوعی مانند شبکیه مصنوعی کاربرد داشته باشد. تصور کنید این نوع تراشه­ ها در دوربینی درون اتومبیل تعبیه شده باشند، در این صورت قادر خواهند بود بدون اتصال به اینترنت، وضعیت چراغ­ ها، تایر، آینه­ ها و علائم را تشخیص داده و تصمیم فوری بگیرد.

 

در واقع با طراحی و تعبیه­ ی این نوع تراشه، میتوان در تصمیم ­گیری سرعت عمل را بالا برده و عملکرد بهتری داشت.  این نوع تراشه قادر است تصاویر را به صورت خودکار ثبت و ضبط کرده و اعداد را طبقه ­بندی کند. این نوع تراشه همچنین با دقت بیش از 90%  به منظور تشخیص الگوها میتواند بکار گرفته شود.

 

این نوع تراشه الکترونیکی هوشمند، از علم بیوتکنولوژی الهام گرفته شده است و برای دانشمندان امکان کاوش در سیستم الکتریکی بدن را با دقت زیاد و با استفاده از مقاومت الکتریکی در پاسخ به طول موج­ های نوری برای دستکاری نورون ها می دهد.

این فناوری جدید با استفاده از هوش مصنوعی و داده­ کاوی روشی سریع برای پردازش داده ­ها فراهم خواهد آورد.

 

منبع sciencedaily

 

 

 

پیگیری اخبار