10 نکته بررسی ابزار BOM

ابتدا راجع به اهمیت BOM در زنجیره تامین قطعات الکترونیک مختصری صحبت می کنیم. زنجیره تامین قطعات الکترونیک مناسب برای تیمی مناسب در زمان مناسب فشار کاری زیادی را لازم دارد تا به این ترتیب خطا تا حد امکان پایین بیاید. استفاده از روش های قدیمی به معنای شکست در بازار رقابتی خواهد بود. ساخت BOM مراحل مختلفی از جمله درخواست RFQ را دارد. بنابراین داشتن ابزاری مناسب برای مدیریت BOM بسیار مفید خواهد بود.

موارد زیادی مانند صرف زمان برای پیدا کردن تامین کننده، بحث هزینه ها، نقل و انتقالات قطعات الکترونیکی، اطمینان از تحویل قطعات مطرح می شوند. هر خرید با فروشنده ای جدید درجه ای از ریسک را دارد اما استفاده از ابزاری مناسب اطمینان بیشتری از نتیجه کار به ما می دهد.

بنابر مواردی که در بالا گفته شد، BOM و انتخاب ابزار مناسب در این چرخه از اهمیت بالایی برخوردار است. 10 نکته ای که در ادامه ذکر می شود، شما را در انتخاب ابزاری مناسب یاری می کند.

هزینه : هر تجارتی نیاز به بررسی هزینه ها برای بهبود چرخه محصول دارد و ابزار قدیمی نسبت به هزینه، بازدهی لازم را نداشتند و دید خوبی را در ذهن مخاطب ایجاد نکردند. اما سیستم های جدید با مدیریت درست هزینه ها کمک به گسترش تجارت کردند.

کارکرد سازمانی : انتخاب اکسل مسلماً راحتترین و فراگیرترین گزینه است، اما اکسل امکانات کافی را ارائه نمی دهد. صفحه گسترده اکسل هزینه ای ندارد اما از طرف دیگر خطا و هزینه های زمانی به مراتب بیشتر خواهد بود.

تعاملات تیمی : مدیریت سفارشات، آپدیت لحظه ای موجودی ، امکان دسترسی تیمی مواردی  دیگری است که با سیستم BOM و پیاده سازی و کنترل درست فرآیندها، تعاملات تیمی راحتتر صورت می گیرد.

بهبود فرآیند : در حالی که BOM باید مرتب به روز باشد تا همکاری سالم صورت گیرد. مهندسین نیز باید نسبت به چرخه محصول دید جامعی داشته باشند تا به کمک این ابزار انتخاب مناسبی داشته و ریسک خطا کمتر شود.

مسائل فنی : ابزار BOM پیاده سازی نرم افزار/سخت افزاری داشته باشد یا از سیستم ابری Saas استفاده کند. انتخاب و امنیت سرور، استخدام نیروی فنی برای پشتیبانی آن، بکاپ گیری مسائلی هستند که باید مورد توجه و ارزیابی قرار گیرند.

امنیت سیستم : امنیت به دلیل حفظ اطلاعات کاربران مخصوصا در صورت محرمانه بودن بیشترین اولویت را دارد. ابزار مناسب دید بهتر و اطمینان بیشتری به اعضای تامین قطعات خواهد داد.  

یکپارچگی با CAD : در بهبود هر نوع سیستمی، استفاده از نرم افزار CAD را خواهیم داشت. بنابراین مهم است که اعضای تیم قادر به دیدن و دستکاری طرح ها باشند. ابزار مناسب دید کاملتری را نسبت به محصول فراهم می کند و ارتباط بیشتری در لحظه با تیم طراحی برقرار می شود.

نمایش مشخصات : ابزار BOM می تواند مجموع هزینه و ارزش وزنی را محاسبه کند. در صورت تغییر زیادی در اعداد کاربر مطلع خواهد شد و تغییرات لازم را خواهد داد. تولید کننده نیز در ادامه راه حل مناسب را اعمال می کند.

دسترسی آسان : ابزار مناسب BOM این امکان که شرکت های مختلف، از سیستم های مختلف جغرافیایی حتی کشورهای مختلف از طریق موبایل با یکدیگر تعامل داشته باشند را فراهم می کند. به این ترتیب مانعی برای نوآوری در فرآیندها نیز نخواهد بود.

پیوستگی تیمی : هر سازمانی می تواند فرآیندهای مختلف را روی کاغذ، اکسل و یا در نقطه دیگری دنیا داشته باشد. یک ابزار مناسب در صورت پوشش نیازهای مختلف گروه های مختلف سازمان می تواند همه آنها را زیر چتر خود قرار دهد.

با رعایت این 10 نکته و با کمک ابزار BOM مشارکت کارکنان با شرکت بیشتر و سوددهی به مراتب بیشتر خواهد شد.

 

منابع UndertheHood - thebossmagazine