تولید برد الکترونیکی سرعت بالا

تا مدت­ها پیش­، عبارت "سرعت بالا"، در بین طراحان بردهای الکترونیکی رایج نبود. به عبارتی کار طراحان برد صرفا تولید صفحاتی الکترونیکی با مشخصات خاص و محدود بود. اما امروزه بردهای الکترونیکی طراحی و تولید می شود که نرخ داده­ای معادل 10 تا 25 گیگابایت بر ثانیه داشته و بسیار پرسرعت می­باشند. جهان الکترونیک نیز در راستای تامین نیاز مشتری تولید برد الکترونیکی سرعت بالا را نیز پوشش می دهد.

 

برای تولید برد الکترونیکی سرعت بالا، پارامترهایی مانند تداخل الکترومغناطیسی، ضریب بازتاب، جنس مواد و چندین پارامتر دیگر دخیل هستند. از جمله ­ی این پارامترها مواد اولیه و امپدانس می باشد.

 

مواد اولیه

برای طراحی برد الکترونیکی سرعت بالا شما باید استراتژی داشته باشید وگرنه با مشکلاتی روبرو خواهید شد. جزییات Stackup برد به همراه جزییات طراحی برد، مواد اولیه و IPC باید کاملا مشخص باشد.

 برای تولید بردهای الکترونیکی با سرعت و دور بسیار بالا، قطعاتی با استاندارد  IPC 4103 و برای تولید بردهای الکترونیکی با سرعتی کمتر از 5 گیگا بایت بر ثانیه، قطعاتی با فیبر FR-4 مورد استفاده قرار می­گیرد. این نوع قطعات توانایی بالایی برای کنترل امپدانس داشته و نسبت به سایر قطعات هزینه ی کمتری دارند.

 

آمپدانس

پارامتر دیگری که در تولید برد الکترونیکی سرعت بالا حتما باید در نظر گرفته شود، تطبیق امپدانس می باشد. در طراحی برد الکترونیکی سرعت بالا، انطباق امپدانس و کیفیت سیگنال بسیار تاثیرگذار است. بدین صورت که هنگام انتقال انرژی، امپدانس بار باید با امپدانس خطوط انتقال یکی باشد. در این صورت هیچ انعکاس و بازتابی در خطوط انتقال بوجود نیامده و انرژی از بین نخواهد رفت. در بردهای پرسرعت، امپدانس معمولا حدود 50 اهم طراحی می شود. شاخص امپدانس را می توان با استفاده از نرم افزارهایی مانند Speedstack و Si9000 محاسبه کرد.

 

منبع bits-chips