نیاز به تمیز کردن لحیم No-Clean  هست؟

بیشتر در صنعت الکترونیک از خمیر لحیم No-Clean استفاده می کنند تا نیاز به تمیز کردن برد نباشد. تولیدکنندگانی مانند Rush PCB نیز به همین دلیل از لحیم No-Clean  استفاده می کنند و تمام فرآیندهای خود را بر این مبنا تنظیم کردند. در صنعت الکترونیک، ترجیح به تمیز کردن برد مدار چاپی است که نیاز به انطباق تمام فرآیند با روغن لحیم های مختلف نیست. لحیم No-Clean معمولا نیاز به تمیز کردن ندارد، اما تمیز کردن مواد اضافی کمی که بر جای می گذارد، به دلیل جنس موادی که دارد آسان نیست.

 

چرا تمیز کردن لحیم No-Clean باید انجام شود؟

مشکلاتی که در تست مدار رخ می دهد، منجر به تمیز کردن برد لحیمکاری شده می شود. در خمیر لحیم سابق مواد اضافی بعد از لحیم کاری تولید و منجر به خطا در تست الکتریکال میشد و همچنین پین ها از دقت کافی برخوردار نبودند و بعد از مدتی نیاز به تولید مجدد میشد.  خمیرهای No-Clean جدید مشکلات این چنینی را ندارند.

تمیز کردن لحیم No-Clean روی برد در شرایط زیر لازم است:

  • مدارها با سرعت پالس بیشتر از یک گیگاهرتز برای جلوگیری از خرابی مدار
  • بهبود چسبندگی و یکپارچگی قطعات مختلف
  •  بهبود کلی ظاهر برد

 

با پیچیده تر شدن طراحی برد مدار چاپی خمیر No-Clean دیگر جوابگو نیست. بدلیل افزایش تقاضا برای الکترونیک مینیاتوری، تولیدکنندگان از flip-chip ، BGA ، بسته QFN و قطعات CSP با اندازه های کوچکتری روی برد استفاده می کنند. بدلیل ظرافت طراحی بردها، مرحله تمیز کردن مواد اضافی لحیم دیگر اختیاری نیست. مواد اضافی روی برد می تواند در عملکرد صحیح برد اختلال ایجاد کند.

 

چطور لحیم No-Clean را تمیز کنیم؟

 

براساس شیمی لحیم موثرترین فرآیند برای تمیز کردن تعیین می شود. لحیم با هالیدها مواد اضافی بیشتری باقی می گذارند اما تمیز کردن آن ها به آسانی صورت می گیرد ولی لحیم No-Clean بدون هالید مواد اضافی خیلی کمی باقی می گذارند، اما تمیز کردن آن ها سختتر خواهد بود.

 

تمیز کردن لحیم No-Clean بدون سرب

بدلیل ذوب شدن لحیم بدون سرب در دمای حدود 240-250  درجه، مواد اضافی خمیر No-Clean بدون سرب سختتر خواهد بود. در مهندسی فرآیند باید قبل از رفتن به مرحله بعد برای تمیز کردن برد راهی پیدا کرد، بنابراین پیشنهاد این است که از لحیم دیگری که تمیز کردن آن آسانتر است، استفاده شود تا کیفیت برد مدار چاپی نیز افزایش یابد.

 

چطور تمیز کردن لحیم No-Clean کمک می کند؟

با پیچیدگی طراحی برد مدار چاپی، نیاز به تمیز کردن برد بیشتر از قبل حس می شود تا خطای غیر معمول در فرآیند و بازگشت محصول روی ندهد. دلیل اصلی برا تمیز کردن لحیم No-Clean جلوگیری از تداخل در انتقال سیگنال، عملکرد ناقص و ظاهر نامناسب برد است. این مورد برای برد فرکانس بالا، سیستم ولتاژ و یا آمپدانس بالا برقرار است. مخصوصا بردهایی که برای مقاصد نظامی یا پزشکی استفاده می شوند، تمیزی برد برای دقت بالای آن موردی حیاتی خواهد بود.

 

انتخاب پاک کننده لحیم No-Clean

پاک کننده های زیادی در بازار موجود است و هر کدام نقاط قوت خود را دارند. باید شیمی پاک کننده لحیم No-Clean مطابق با لحیم، لایه های برد مدار چاپی و بقیه مواد روی آن باشد. باید پاک کننده به اندازه کافی قوی باشد تا باقی مانده لحیم را تمیز کند اما پلاستیک، فلز و قلع را از بین نبرد.

برای امنیت محیط کاری، پاک کننده غیر قابل اشتعال لازم است.

 

منبع electronicdesign

 

 

 

 

 

پیگیری اخبار