5 مرحله طراحی و تولید برد مدار چاپی

کارشناسان طراحی برد مدار چاپی دائما در حال تلاش برای تولید برد مدار چاپی با بهترین کیفیت هستند. عوامل زیادی در طراحی بی نقص برد مدار چاپی دخیل هستند. ما در 5 مرحله این عوامل را بررسی می کنیم.

در نظر داشته باشید برای اینکه برد مدار چاپی به مرحله تولید برسد، مراحل متعددی را باید طی کند. برای اینکه طراحی فشرده داشته باشد باید علف های هرز را در تولید برد مدار چاپی شناسایی کرد.

 

فرآیند طراحی برد مدار چاپی

شرکت ها در تلاش برای طراحی برد مدار چاپی با کارایی لازم هستند. باید بر موارد پر اهمیت تمرکز گردد تا این مهم تحقق شود. به طور مثال برد در مدار چاپی از عناصر پایه ای و مهم به شمار می آید که نیاز به نیرویی متخصص برای تولید آن است.

بعد از همکاری و آماده شدن سفارش، اولین مرحله به آماده سازی قطعات الکترونیکی و طراحی برد مدار چاپی اختصاص دارد.

 

نیکو الکترونیک با زنجیره تاًمین قطعات الکترونیک لیست تامین کنندگان که همکاری داریم را نشان می دهد. مرحله طراحی و تولید برد مدار چاپی نیز شامل مراحل همراه با جزییات متعددی است که در راهنمای برد مدار چاپی به تفصیل راجع به فرآیند تولید برد مدار چاپی توضیح داده شده است.

 

جزییاتی که در دستورالعمل ها موجود است که از ابتدا تا انتهای کار باید رعایت شود. البته بدیهی است که در این مراحل مسئول کنترل کیفیت و مهندس طراحی برد الکترونیکی نقش مهمی را بر عهده دارند. طراحی برد الکترونیکی به فرمتی از داده ها تبدیل می شود.

 

 

انتقال از طراحی برد الکترونیکی به داده فرمت

برای اینکه این فرآیند شروع شود، مهم است تا توجه به یک مساًله مهم داشته باشیم که آن یکتایی ابزار است. مجموع داده ها باید دارای ویژگی خاص برای تولید برد الکترونیکی باشند. دلیل اینکه مشتری بعد از مدتی سفارش را تکرار می کند، این است که از همان طراحی استفاده می کند. البته ممکن است تغییرات مشخصی نیز داشته باشیم اما این بدان معنا است که تعداد ابزار معینی نیز تغییر می کند. با این روش، نظارت بهتری خواهیم داشت و نتیجه خوبی برا مشتریان جهان الکترونیک خواهد بود. افراد زیادی از همین تعداد به کرات استفاده می کنند.

پیوستگی تولید برد الکترونیکی بر این موارد تاکید دارد. بنابر اطلاعاتی که راجع به مراحل تولید برد داریم تاریخ و کیفیت تولید را می توان محاسبه کرد. این بدان معنا است که تمام داده ها به پروژه لینک داده و آنالیز می شوند. این شامل طرح نقشه ها، ملزومات مشخص، برنامه ریزی و دستورالعمل های مشخص دیگری خواهد شد. وقتی تمام این موارد انجام شد طراحی و تولید یکتایی را برای برد مدار چاپی رقم خواهیم زد. بعد از این امکان مشخص کردن پروژه و بر این پایه تامین قطعات الکترونیکی مورد نیاز برا تولید برد صورت می گیرد. بنابراین هر پروژه وضعیت منحصر بفرد خود را دارد.

 

 

لیست جزییات پروژه برد مدار چاپی

مهندسین تولید هر مرحله از تولید برد مدار چاپی مسئولیت سنگینی در پوشش تمام نواحی بر عهده دارند. این موارد شامل تمیز کردن، بررسی و پردازش داده ها می شود.

ویرایش برد مدار چاپی، پنل سازی و مسیریابی فایل نیز هست. وقتی راجع به تمیز کردن داده ها صحبت می کنیم منظور با کمک فایل های موجود وظایف مورد بررسی قرار گیرد. اهمیت مورد در این است که بعضی داده ها فرمت متفاوتی دارند و پس از آن لازم است تمام لایه ها تراز شوند. بررسی و پردازش داده شامل مقایسه ابعاد مختلف با آنچه درون فایل گنجانده شده است.

فرآیند مرور و بررسی فایل های برد مدار چاپی برای تصمیم گیری این است که آیا تغییری نیاز است یا نه؟ برای مثال ممکن است نیاز به سفارشی سازی تگها و داده ها و لوگو باشد.

سرانجام پنل سازی، پنل جایی است که برد تنظیم می شود و مهم است که قبل از قرار دادن پنل به درستی تنظیم گردد. به دلیل اینکه این مورد به درستی انجام گردد، نباید فراموش کنیم که تولید برد باید همراه با برنامه ریزی دقیق، تنظیم محدودیت ها و تعیین ابزار باشد.

 

 

اشکال زدایی برد مدار چاپی

بعد از این مراحل زمان بهینه سازی برد مدار چاپی چند لایه می رسد. هر لایه باید قبل از اتصال مورد بررسی قرار گیرد. آنالیز آن بسیار ساده است و کافی است طرح برنامه ریزی شده را با تمام ویژگی های لازم بررسی گردد و کار انجام می گیرد. اگر کارشناسان متوجه تفاوتی در تغییرات مشخصی در طول فرآیند شوند، مثلا موردی اضافه یا کم گردد، تغییرات لازم انجام می گیرد. این مورد باعث می شود، جلوی مسائل بعدی گرفته شود تا بهترین کیفیت را داشته باشیم.

برطرف کردن خطای لایه ها باید پیش از مرحله آخر انجام گیرد تا شناسایی و برطرف کردن خطا در قطعات الکترونیکی به سادگی صورت گیرد.

 

 

روکش صفحه برد الکترونیکی

قبل از این مرحله لازم است لایه ای همه چیز را پوشش دهد تا بتوان مراحل شیمیایی انجام گیرد. این لایه باعث مصونیت برد از اکسیداسیون می گردد. این فرآیند بستگی به سطح برد دارد و برای هر بردی متفاوت است. وقتی تمام مراحل لازم برای برد انجام گردید، پوشش نهایی مناسب برد فرآهم می گردد. تمام رویه با تست الکتریکال که در راهنمای برد مدار چاپی توضیح دادیم، اتمام پیدا می کند.

 

نتیجه

باید این گام ها برای داشتن برد مدار چاپی با بهترین کیفیت انجام گیرد. تمام این موارد بعد از خلاص شدن کارشناسان از روش های قدیمی است. وقتی تمام این مراحل انجام گرفت، برد مدار چاپی تولید می گردد و این قطعه الکترونیکی جزء کوچکی از هر وسیله الکترونیکی خواهد بود.

امید است که از مطالعه مقاله فوق نهایت استفاده و لذت را برده باشید.

 

منبع edmchicago